به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر محمد فارسی در رویداد استارتاپ اسپارک مازندران،‎ استارت‌آپ‌ را یک موضوع موقت دانست و اظهار کرد: افرادی که طرح و ایده نو دارند اما راه حل اجرایی شدن آن را نمی‌دانند با حضور در این رویدادها و استفاده از تجربیات دیگران برای پیدا کردن یک راه حل تلاش کنند.

 

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری رویداد استارت‌آپ را ایجاد یک مدل برای کسب و کار عنوان کرد و گفت: استارت‌آپ‌ها در راستای افزایش کارایی افراد برای تبدیل ایده به پدیده، از طریق مدلسازی طرح‌های کسب و کار است. 

وی گفت: مرکز رشد فناوری اطلاعات در صنعت واحد ساری شرایط مناسبی برای حضور صاحبان طرح و ایده را فراهم کرده است.
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان مازندران هم در این رویداد با توجه به زیرساخت‌ها در استان مازندران گفت: سخت‌افزار، نرم‌افزار و محتوا سه جز مهم و اساسی در حوزه ICT هستند.
علی طهماسبی با بیان اینکه زیرساخت‌های ارتباطات استان در کشور رتبه دوم بعد از تهران را دارد، گفت: در استان بیش از 6000 کیلومتر شبکه فیبر نوری نصب شده و ضریب نفوذ اینترنت استان نیز 102 درصد است.


وی با بیان اینکه میزان کاربران اینترنت استان اکنون 12 درصد است، گفت: این آمار رو به افزایش است که تا پایان سال به 16 درصد هم می‌رسد.
طهماسبی افزود: در بحث سرویس ADSL استان مازندران در سال 92 با 63 درصد رتبه اول را در کشور داشته است و در سال 94 نیز با 42 درصد همچنان رتبه اول را داراست که این کاهش بخاطر تمایل کاربران به استفاده از اینترنت همراه استد.
وی هدف اصلی در حوزه ارتباطات را ارائه سرویس مناسب به کاربران دانست و افزود: اکنون بالغ بر 106 درصد سیم کارت فعال در استان وجود دارد که حدود 30 درصد آنها از اینترنت همراه استفاده می کنند.
طهماسبی با توجه به اینکه حدود 13 درصد از دانشجویان دانشگاههای استان در رشته های IT و یا مرتبط به آن در حال تحصیل هستند، افزود: یکی از مشکلات امروز ما در بحث محتوا است و علاقمندان می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.
این مسئول با توجه به توسعه و ایجاد زیرساخت‌ها در روستاهای استان، گفت: بر اساس برنامه تا پایان شش ماه اول سال 95 در همه روستاهای استان امکان استفاده از اینترنت فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه در بحث ICT روستایی زمینه فعالیت بسیار مناسب و فراهم است، گفت: خدمات بهداشت الکترونیکی روستایی، کشاورزی الکترونیکی روستایی، درمان الکترونیکی روستایی، تجارت الکترونیک روستایی، گردشگری الکترونیک روستایی از جمله زمینه‌های هستند که نیاز به فعالیت بیشتری دارند.

محمد محمدزاده ادامه داد: از محورهای اصلی این رویداد که برای نخستین بار در استان مازندران برگزار می شود، انتقال تجربیات کارآفرینان و آموزش کارآفرینی مبتنی بر ظرفیت بالقوه استان در حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات بعنوان تأمین کننده نیاز و زیرساختهای لازم توسعه صنعت گردشگری، کشاورزی و صنایع دستی تعیین شده است.

وی همچنین یکی از مزیت های شرکت در چنین رویدادی را توسعه و تقویت شبکه اجتماعی دانست و اذعان کرد: امروزه سرمایه اجتماعی، سرمایه¬ای پنهان و بسیار مهم است و یکی از عوامل موفقیت کارآفرینان در دنیا سرمایه اجتماعی عظیم آنهاست.
در ادامه این رویداد ناصر غانم زاده مربی و مشاور بین المللی کارآفرینی بعنوان سخنران کلیدی مباحثی را در مورد استارتاپ بیان کرد که مورد توجه کلیه حاضرین در جلسه قرار گرفت.

لازم بذکر است شرکت پروشات شمال و ابررایانه طبرستان هم در این رویداد حضور داشتند.