دکتر معتمدزادگان در پنجاهمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری آموزش عالی عنوان کرد:
نقش پارک های علم و فناوری در توسعه فناوری کشور

پنجاهمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری آموزش عالی روزهای 22 و 23 ماه جاری  به میزبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان در زاهدان برگزار شد.
   در این اجلاس که با حضور معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور برگزار شد، دکتر علی معتمدزادگان رییس پارک علم و فناوری مازندران به عنوان نماینده پارک های علم و فناوری کشور سخنرانی نمودند.
   ایشان ضمن تاکید بر نقش ویژه، حیاتی و نوین پارک های علم و فناوری در توسعه فناوری کشور، اظهار داشتند: سهم محصولات دارای فناوری بالا از کل درآمد ناخالص ملی در حدود 0.5 درصد است که این رقم قرار است در برنامه ششم حدود 10 برابر رشد داشته باشد.
   وی افزود: در حال حاضر این رقم در برخی کشورهای اروپایی بیش از 25 درصد می باشد که لازمه پیشرفت ایران در این مسیر مهم و طولانی، منوط به تثبیت، تحکیم و تقویت جایگاه پارک های علم و فناوری در کشور است.
   رییس پارک علم و فناوری مازندران ضمن مهم برشمردن فاکتور های تحقیق و توسعه (D&R) و نوآوری در تولید محصولات توسط شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور، تلاش برای تجاری سازی و توفیق در این امر را یکی از راه های تثبیت جایگاه علم و فناوری دانستند و از همه مدیران دستگاه های علمی و پژوهشی کشور خواستند در این زمینه از هیچ گونه تلاش و حمایتی دریغ ننمایند تا انشاءالله شاهد رشد و پیشرفت روزافزون جایگاه علم و فناوری و در نتیجه، توسعه ی همه جانبه ی کشور باشیم.
   ایشان با ارائه آماری از روند رشد تعداد پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت ها و هسته های فناور از سال 1382 تا کنون، افزایش چشمگیر آن ها را نشان از توجه و همچنین نیاز کشور به فناوری های نوین و استفاده از نیروی خبره ایرانی دانسته و کیفیت بخشی بیش از پیش به خروجی پارک ها و شرکت ها را یکی از مهم ترین زیرساخت های تامین و توسعه ی فناوری در کشور برشمردند.
   گفتنی است هم اکنون تعداد 39 پارک علم و فناوری، 177 مرکز رشد، 4400 شرکت و هسته ی فناور مستقر در پارک های کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 20 درصد شرکت ها(860 شرکت) موفق به اخذ مجوز دانش بنیان شده اند.
   پنجاهمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری آموزش عالی کشور روز پنجشنبه 23 دی ماه سال جاری در دانشگاه سیستان و بلوچستان به کار خود پایان داد.