پارک های علم و فناوری در واقع مجموعه هایی هستند که توسط متخصصان مدیریت می شوند و هدف اصلی آنها حمایت و پشتیبانی از طرح ها و ایده های نوآورانه برای تبدیل شدن به محصولات اولیه و کمک به تجاری سازی آنها در عرصه های رقابتی داخلی و خارجی است. در حقیقت در پارک های علم و فناوری ارتباط با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و از طرف دیگر مراکز صنعتی اجتناب ناپذیر می باشد و به عنوان یک ضرورت تلقی می گردد چرا که این پارک ها هم چون پلی بین دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و مراکز صنعتی می باشند که می بایستی ضمن پخته نمودن طرح های دانشگاهی در مراکز رشد، آنها را به ایده های قابل صنعتی شدن تبدیل نمایند. انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری (IASP) تا کنون ۱۱۰ هزار شرکت فعال در ۳۲۵ پارک فناوری از ۶۹ کشور جهان را به عنوان عضو ثبت نموده است . در ایران نیز تاسیس پارکهای علم و فناوری از سال ۱۳۷۲ آغاز گشته و هم اکنون ایران با داشتن بیش از ۳3 پارک در استان های مختلف از کشورهای مهم در منطقه و جهان محسوب می شود. در استان مازندران نیز در سال ۱۳۸۹ با تلاش و پيگيري مسئولان استاني، نمايندگان محترم استان در مجلس شوراي اسلامي و همچنين حمايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، سنگ بناي تحولي عظيم در نظام علم و فناوري استان با افتتاح پارک علم و فناوري مازندران بنا نهاده شد.
 
پارک علم و فناوری مازندران در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۸۹ افتتاح گشت تا شاید مرهمی بر زخم محرومیت استان مازندران در حمایت از استعدادهای جوانان مبتکر و خلاق این دیار باشد. مجموعه ای که در آینده ای نه چندان دور منشا تحولات بسیاری در زمینه کار آفرینی و اشتغال زایی جوانان پر امید مازنی می باشد . استان مازندران با وجود داشتن استعدادهای دانشگاهی و تحقیقاتی و پتانسیل بالای استانی هنوز جایگاه واقعی خود را در تولید کشور به دست نیاورده است و نرخ بالای بیکاری در این استان تایید کننده این مطلب است . شایسته استان نیست که با وجود داشتن منابع آبی (دریا و رودخانه های دائمی و تلاب ها) و طبیعت زیبای جنگلی باز هم از مشکلات عدیده ای رنج برد. ایجاد پارک علم و فناوری در مازندران که هدف اصلی آن حمایت در به تولید رساندن و صنعتی نمودن افکار و نظریه های دانشگاهی از طریق واگذاری تسهیلات و زمین و امکانات آزمایشگاهی پیشرفته می باشد نقش بسیار مهمی را در جبران این عقب ماندگی چندین ساله ایفا می کند.

 

امضای تفاهم نامه های مختلف با دستگاههای اجرایی و مراکز علمی و پژوهشی مرتبط به عنوان یکی از اقدامات مهمی است که در مجموعه پارک علم و فناوری بمنظور تعامل بیشتر دنبال می گردد. از جمله مهمترین تفاهم نامه های امضا شده می توان به تفاهم نامه با پارک فناوری پردیس با حضور استاندار مازندران اشاره نمود. همچنین با تغییر نگاه مدیریتی جدید پارک بحوزه فناوری استان شاهد پیشرفت و حمایت های بیشتر از شرکت های دانش بنیان خواهیم بود. تاکید ریاست محترم پارک مازندران بر حمایت از طرح های فن آورانه در حوزه های مختلف کشاورزی و منابع طبیعی ، سلامت، فنی و مهندسی و گردشگری امید جوانان مبتکر استانی را نیز دو چندان نموده است. امید است با حمایت و پشتیبانی همه دلسوزان و مسئولین محترم استانی پارک علم و فناوری مازندران بتواند نقش خویش را در چشم انداز ۱۴۰۴ و تبدیل شدن ایران عزیزمان به قطب اول علمی منطقه که مورد تاکید رهبر عزیزمان نیز می باشد به خوبی ایفا نماید.      
 
          روابط عمومی پارک علم و فناوری مازندران