به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری مازندران: کارگاه آموزشی اصول و سبک خبرنویسی به همت پارک علم و فناوری مازندران برای مسئولین و کارشناسان روابط عمومی پارک های علم و فناوری کشور برگزار شد.
دکتر عبداللهی نژاد در این کارگاه آموزشی گفت، امروز اعتبار و اعتماد مردم به هر يك از رسانه ها در انتشار خبرهاي كشور و جهان به خاطر دسترسي مردم به راديوها، رونامه ها و مجله هاي داخلي و خارجي و تلويزيون بيش از گذشته مورد توجه است. اين اعتبار و اعتماد در صورتي به وجود مي آيد كه افرادي كه در رسانه هاي خبري كار مي كنند، در كار خود تخصص لازم را داشته باشند. به همين خاطر است كه با وجود پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي كه در تكنولوژي ارتباطات پديد آمده، اكنون بيش از گذشته، به رونامه نگار متخصص مسئول و متعهد نسبت به جامعه نياز است.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان مفاهيم اساسی در خبر نويسی، گفت: خبري كه از طريق وسائل ارتباط جمعي به مردم مي رسد بايد درست، روشن و جامع باشد. اين مفاهيم بايد از مرحله گردآوري اطلاعات يك رويداد تا مرحله ارائه آن در نظر گرفته شود.
وی گفت اصول اولیّه نوشتن خبر، درست‌نویسی است. که هنگام درست‌نویسی، رعایت نکته‌های نگارشی، چه در صحیح نوشتن کلمات و ترکیب‌ها و چه در نوشتن ساختمان صحیح جملات، بسیار اهمیت دارد و به موازات آن، چنانچه متن ترجمه‌شده باشد، رعایت اصول ترجمه نیز ضرورت دارد. اصل نخستین برای درست نوشتن، آگاهی و مهارت خودِ نویسنده است؛ زیرا مفهومی را که او به‌شیوه خاص خود، درک کرده و می‌خواهد به خواننده منتقل کند، خودش بهتر از هرکس می‌شناسد. بنابراین لازم است نویسندگان با مطالعه متون معتبر و وزین ادبی، مهارت درست‌نویسی خود را افزایش دهند.
وی با اشاره به فرآيند تهيه و تنظيم خبر، گفت: اولين مرحله در فرآيند تهيه و تنظيم خبر، شناخت آن است. خبر را بايد شناخت و از ماهيت آن آگاه شد.  
مدرس دوره آموزشی اصول و سبک خبر نویسی گفت: اهميت ارزشهاي خبري در اين است كه ميتواند هم خبرنگار را در شناخت و فهم خبر (سوژه يابي) كمك كند، هم در تنظيم خبر او را ياري دهد و هم مي تواند به عنوان معياري براي مقايسه، ارزش گذاري و گزینش رويدادهاي روز از جهات اولویت  گذاری، جا در صفحه، اندازه تيتر مورد استفاده قرار گيرد.
وی خاطر نشان کرد: خبر دارای سه رکن اساس است که تیتر، لید و متن آن را تشکیل می دهند.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید