به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری مازندران؛ کارگاه آموزشی صیانت از فناوری و نوآوری به همت پارک علم و فناوری مازندران در روز چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ برگزار شد.

مدرس این دوره آموزشی با بیان اینکه چرا صیانت از علم، فناوری و نوآوری اهمیت دارد گفت: پارادایم امروزی در اقتصاد، اقتصاد دانایی محور، فناوری و نوآوری عامل اصلی توسعه و تولید علم و دانش پیشران اصلی توسعه فناوری و نوآوری می باشد.
دکتر صابرفرد مجموعه اقدامات تهدید آمیز دشمن را اعمال فشار سیاسی، تحریم های اقتصادی، جذب نخبگان، ترور نرم نخبگان، ترور دانشمندان و جلوگیری از دسترسی و چاپ مقالات در مجلات علمی دانست و افزود: ورود کشور ما به مقوله علم و فناوری، بر اساس طرحی جامع و از پیش تعیین شده نبود است؛ بلکه نهادها، سازمان ها و فرایندهای به وجود آمده عمدتاً بر اساس گرته برداری از موارد مشابه خارجی، درک ضرورت های مقطعی یا آینده بینی های موضوعی و اعمال نظرهای شخصی مسئولان ارشد رخ داده است که تهدید اصلی در موضوع صیانت علم و فناوری، مدیریت کلان ناصحیح این حوزه است.
وی در ادامه به تشریح ملاحظات صیانتی در شیوه اکتساب فناوری در سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، سرمایه گذاری مشترک، تملک و ادغام، برون سپاری یا سفارش به منابع خارجی، قرارداد لیسانس، ائتلاف، دانش فنی، حق اختراع، کمک های فنی و خدمات مهندسی،  بهره برداری و انتقال شبکه سازی پرداخت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید