پـارک علم و فنـاوری مازنـدران
جزئیـات خبـر
تاریخ ایجاد خبر: 1402/08/08 ساعت ایجاد خبر: 12:00 AM شماره خبر: 4108
تولید جعبه سیاه قطار توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران

مدیرعامل شرکت دانش بنیان مهندسی صارع شمال با اشاره به تولید جعبه سیاه قطار در این شرکت گفت: واردات این دستگاه در پی تحریم‌های ناجوانمردانه با مشکلات زیادی روبرو بود که به همت متخصصان داخلی، بومی سازی شد. 

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری مازندران؛ دکتر سید رضا عبداللهی با بیان اینکه با ساخت این دستگاه انتظارات مدیران شرکت‌های راه آهن در افزایش امنیت سفر و بازدهی عملکرد لوکوموتیورانان محقق شد افزود: تا کنون ۸۵ دستگاه از این جعبه سیاه به شرکت راه آهن کشور تحویل شد. 

وی با اشاره به تداوم تلاش برای تولید و تحویل هزارو ۳۵۰ دستگاه دیگر، خاطرنشان کرد: ایران با ساخت و بومی سازی جعبه سیاه قطار جزء ۱۰ کشور صاحب این فناوری شده است. 

عبداللهی تصریح کرد: با ساخت این تعداد جعبه سیاه قطار تا کنون از خروج ۳۵۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شد. مدیرعامل شرکت دانش بنیان مازندران همچنین با بیان اینکه این دستگاه علاوه بر حوزه ریلی در حوزه کشتیرانی نیز کاربرد دارد، ارسال و دریافت پیام، ثبت مکالمات، نمایش موقعیت مکانی و سرعت قطار، افزایش عملکرد لوکوموتیورانان و جلوگیری از سوانح را از جمله قابلیت‌های این دستگاه برشمرد.